Yorum yapmak/yazmak


 
 
    Yorum yazmak ya da yapmak.. Bir yerlerde okuduğumuz herhangibirinin yazdığı bir kaç kelimeyi ya da biribiri ardına yuvarlanmış cümleleri daha okurken yorumluyoruz aslında bir açıdanda ister istemez eleştiriyoruz. Geçen gün bir küçük prensesin yayınladığı bir şiire bir kaç cümleyle bende bir bakış açısı sunmak istedim ki.. Taa kalkıp buralara kadar gelip cevap verme gereği duymuşlar bu da bende bir düşünceye sebeb oldu. YORUM yapıyordum ve karşı taraf bundan etkileniyordu.

     Farkında olduğum birşeydi saten bunun bilinçiyle yazılan kelimelerdi.Yine de üstünde birşeyler yazmak istememe sebeb oldu.Yazı ve yorumlar kişisel tatminden ibaret harfler bütünü, eğer sanşlılarsa bir anlamları oluyordu ve bu belkide harfleri sevindiren bir durumdu.
     Kalıpların ve önyargıların, hatta biliçaltında birikenlerin etkisi olmadan bir kaç dakika bakmak istedim, şu bloglar alemindeki yazı-yorum ilişkilerine. Sırf faydası olur bir iki düşünceyi tetikler diye iğrendiğim yazıları yorumlarıyla okumak zorunda hissetim kendimi. Bilhassa bana uzak konuları okuyarak başladım ki yabancılık cektiğim ya da eksikliğinden zarar ediceğim şeyleri yakalarım diye..
    Ama olmadı, tabi böyle birşey, neden? Dört dörtlükmüyüm yoksa? HAYIR! Ayrı bir yazı lazım buna hemen geçiyorum.Farkettim cok farklı gruplar çok farklı bazı takipçilerini içlerinde barındırıyorlar. Bazıları gerçekten tehlikeli! Ağır yorumlar ve hakaretler hatta bir kaç fırça darbeleriyle yazıyı görmek istedikleri biçime-şekle sokma arzusu içindeler.Tabi bu arada yazarın duyguları,kişiliği,bakış açısı ve görüşleri hiçe sayılır olmuş.TBMM'de ki durumun sanal ortamda ki tartışma özrüne dönüşmüş durum.
Bir taraftan çok iyi şeyler de var. Kendimce beğendiğim yazı-yorum ve yazı-yorum ilişkileri keşfettim minik araştırmam aslında bana da birşeyler öğretti.
İnsanız! evet! biliyordunuz değil mi?
Duygularımızla varız, her yerde duygular.. Sanal ama duygular gerçek.. Kıskançlık, sevgi, nefret, sinir..
Bunlar yorumların içlerinde saklı.. Bir yandan varlığını bağırmak isteyen okurlar "biz varız okuyoruz yaz.. yaz" derken.Bir taraftan memnuniyetsizler engel olma cabasında ve yazar da bi acayip olma durumu ile karşı karşıya.Bir tür de "okudum" demek yada avatarda ki sahte güzellerin resimlerine aldanmışlığından belkide pek bir yapıcı yorumlar yazmakta ki zannedersin başka yazının yorumu yanlış yere yazılmıs durumda.
Hepsiyle beraber yorum ve yazılar yaş ortalamalarına göre değişkenlik ve konu farklılıkları göstermekte.. nerden biliyorum? Profilden yaşlarada baktım.
     Türk gençi bu tarz şeylerle geçte olsa tanıştı ve kazanımlar elde ediyor bence.. bir taraflarımızın kalkmasıyla bir taraflarımızın gelişmesi arasındayız şu aralar.Bende dahil herkes yazar oldu diyebiliriz.İşte bu işin kişisel tatmin durumunu ortaya çıkarmakta. Gelişimde ise yorumlama ve yazma yeteneklerinin yer aldığını umuyoruz. Kimseye kefil olmak istemiyorum bu yüzden neyin nerede yer aldığını bilhassa bilmiyorum.
  Gel gelelim sonlara doğru...
     Şimdi pek çok neden daha var bu yorum ve yazıların yazılması-yapılması  için. tanışmak, kaynaşmak, bir hatun ya da bir erkek bulabilme hayal ve mantaliteleri vs..
Pek çoğundan bahsetmediğimin farkında olduğunu düşünüyorum, okuduğunu anladığını umarak. Kişisel fikrim YAZIN hemde dolu dolu yazın! yorum yazın, şiir yazın, bunları okuyun. Bunlar güzel şeyler varlığımızı bir yerlerde ifade şekli, bir yerlerde bıraktığımız izler olarak düşünün bunları. Ben bu kadar harf yoğunluğunu neden  kelimelere , kelimeleri  cümlelere  dönüştürme gereği duydum, kişisel tatmin diyelim!


Yazan: Herhangibiri


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !